Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 105
im. Ludwiki Wawrzyńskiej
Gimnazjum nr 49
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Nasz adres:  os. Słoneczne 12, 31-957 Kraków,    e-mail: gim49krakow@tlen.pl

 1. STRONA GŁÓWNA
 2. REKRUTACJA
 3. O SZKOLE
 4. NAUCZYCIELE
 5. Z ŻYCIA SZKOŁY
 6. Słoneczna InteGRAcja
 7. DOKUMENTY

Wydarzenia- klasy 4-7 SP i gimnazjum


SPOTKANIE WIGILIJNE

Szkoła to społeczność, którą tworzą zwyczajni-niezwyczajni mali i duzi ludzie. Bliskość Swiąt Bożego Narodzenia jest okazją do przypomnienia sobie o tym, że w szkole nie jesteśmy sami.
W atmosferę świąteczną wprowadziło nas także przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów wyższych klas oraz nauczycieli naszej szkoły. Akcja toczyła się we współczesnym domu, choć nie zabrakło postaci Maryji i Józefa, Trzech Królów , pasterzy i Aniołów. Młodzi artyści wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała sceneria dopełniła całe przedstawienie.

Harcerze i harcerki podkreślili wagę tego dnia przekazując nam Betlejemskie światło Pokoju, które przywędrowało do nas od słowackich skautów i jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.
Na koniec odbyły się spotkania wigilijne w klasach, podczas których składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem oraz kosztowaliśmy przygotowane przez rodziców wigilijne potrawy.
To był wyjątkowy czas. Towarzyszyła nam atmosfera zadumy, radości i wspólnego przeżywania tej chwili.

W górę"KONKURS CZYTELNICZY "LEGENDY POLSKIE"

W dniu 15 listopada 2017 r w szkolnej bibliotece odbył się finał konkursu "Pięknego czytania legend polskich". Konkurs był podsumowaniem pracy nad projektem realizowanym w klasach 4a i 4b przez nauczyciela języka polskiego B. Roman- Pietras przy współpracy z nauczycielami Agnieszką Lewandowską, Agatą Żontołw, Ewą Trzósło i Renatą Sliwak. Projekt obejmował wykonanie 4 zadań: przeczytanie wskazanej legendy polskiej, naukę pięknego czytania wybranego fragmentu, umiejętność opowiadania treści legendy oraz wykonanie pracy plastycznej na temat przydzielonej legendy.

W części plastycznej zostały wyróżnione prace następujących uczniów:

 • Martyny Olszewskiej z kl.4a
 • Kamili Wojtaszek z kl.4a
 • Wiktorii Siteń z kl.4b

 • W konkursie pięknego czytania legend jury w składzie: Beata Roman- Pietras, Renata Sliwak, Agata Żontołw przyznało następujące miejsca:

 • I miejsce- Patryk Matusiewicz z kl.4b
 • II miejsce- Oleksandr Bilitiuk z kl.4b
 • III miejsce – Kamila Wojtaszek z kl.4a
  Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.

 • W górę  KONKURS PIESNI PATRIOTYCZNYCH

  10 listopada w Muzeum Lotnictwa odbył się Konkurs Piesni Patriotycznych.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV.
  Gratulujemy udanego występu!

  W górę  99 LAT MINĘŁO...

  Już prawie sto lat minęło, kiedy to Polacy otrzymali wspaniałą możliwość utworzenia na nowo swojego państwa. Obchody 100- lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości trwać będą do 11 XI 2018r. Będzie to czas wspomnień i bogatej refleksji nad WOLNOSCIA, POKOJEM i trudną sztuką ŻYCIA.

  W przeddzień Swięta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczniów klas: IV- VIII. Po odśpiewaniu hymnu narodowego w obecności sztandaru szkoły oraz zabraniu głosu przez panią Dyrektor, uczniowie klasy 7b pod opieką p. E. Jagiełło i A. Rumińskiej ukazali ciężki historycznie los Pacjentki- Polski. Scenariusz przedstawienia napisany przez nauczyciela A. Rumińską zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie:"Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje".

  W górę  I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PODRÓŻNIKIEM

  W dniu 24 X 2017r. uczniowie kl. 4a wraz z wychowawcą Agatą Żontołw i nauczycielem bibliotekarzem Renatą Sliwak uczestniczyli w warsztatach "I ty możesz zostać podróżnikiem". Zajęcia zorganizowane zostały w ramach obchodów Festiwalu Conrada 2017 w Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12.
  Dzieci uczestniczyły w warsztatach marynistyczno - plastycznych pod wezwaniem Josepha Conrada. Zajęcia poprowadzone zostały przez wyśmienitych krakowskich ilustratorów - Anitę Andrzejewską i Andrzeja Pilichowskiego - Ragno. Uczniowie poznali postać J. Conrada, malowali części statku, wymieniali i zapisywali cechy potrzebne podróżnikowi. Ukoronowaniem zajęć było złożenie wielkiego statku z pomalowanych przez dzieci części.

  W górę  LEKCJA BIBLIOTECZNA O LUDWICE WAWRZYŃSKIEJ

  W ramach tygodnia poświęconego patronce naszej szkoły -Ludwice Wawrzyńskiej uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą Agatą Żontołw uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poprowadzonej przez nauczyciela bibliotekarza Renatę Sliwak. W trakcie zajęć obejrzeli przygotowaną wystawę i mieli możliwość wzbogacić swoją wiedzę o nowe ważne informacje dotyczące patronki. Uczniowie chętnie wysłuchali wierszy poświęconych Ludwice Wawrzńskiej.

  W górę  WYCIECZKA DO OGRODU DOSWIADCZEŃ

  W czwartek 19 X uczniowie z klasy 4a wraz z wychowawcą Agatą Żontołw uczestniczyli w ciekawych zajęciach na terenie Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna "Geo - gródek", ekspozycja sensoryczna "Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema - "Lem - birynt".
  Najbardziej do gustu przypadł nam dział "Akustyka", gdzie znajdowało się wiele urządzeń dzwiękowych: gongi, cymbały, szumiące rury, organy. Każdy chociaż na chwilę pragnął zgubić się w wielkim labiryncie i poskakać na trampolinie. W strefie "Zapachowo" mieliśmy możliwość powąchania wielu różnych ziół, kwiatów i krzewów. Wyścigi magnetyczne czy przeciąganie liny dostarczyły nam także wielu emocji.
  Ogród doświadczeń to miejsce, gdzie można przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas, zapewne odwiedzimy je znowu kiedyś.

  W górę  RAJD ROWEROWY Z OKAZJI DNIA PAPIESKIEGO

  W górę  RAJD DLA SAMORZADÓW SZKOLNYCH

  W górę  DORADZTWO ZAWODOWE- SPInKA
  W szkole w roku 2017/2018 rozpoczyna działalność Szkolny Punkt Informacji i Kariery ( SPInKA ) realizowany w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II".
  Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma na celu przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami, dostarczenie informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego, a także włączenie rodziców w proces edukacyjno - zawodowy swojego dziecka. Adresatami podejmowanych działań w ramach SPInKI sš uczniowie klas II, III gimnazjum oraz ich rodzice.
  Wsparcie doradcze polega na realizacji warsztatów ( spotkania w klasie, wycieczki zawodoznawcze, debaty tematyczne ) oraz indywidualne konsultacje. Efektem końcowym będzie stworzenie przez ucznia kl. III Indywidualnego Planu Działań i otrzymanie zaświadczenia. Udział w programie jest bezpłatny.

  W dniach 5.09.2017 – 20.09.2017 wśród uczniów gimnazjum prowadzona będzie rekrutacja na zajęcia doradcze. Formularze zgłoszeniowe dostępne są u wychowawcy oraz u doradcy zawodowego- pani Małgorzaty Hyry.
  Dyżur doradcy zawodowego dla uczniów kl. II i III gimnazjum : sala nr 37
  Regulamin rekrutacji i uczestnictwa: załącznik