Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 105
im. Ludwiki Wawrzyńskiej
Gimnazjum nr 49
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Nasz adres:  os. Słoneczne 12, 31-957 Kraków,    e-mail: gim49krakow@tlen.pl

  1. STRONA GŁÓWNA
  2. REKRUTACJA
  3. O SZKOLE
  4. NAUCZYCIELE
  5. Z ŻYCIA SZKOŁY
  6. Słoneczna InteGRAcja
  7. DOKUMENTY

Wydarzenia- klasy 4-6 SP i gimnazjum


TYDZIEŃ DLA SERCA

W ramach "Tygodnia dla serca" oraz realizacji Projektu Edukacyjnego pt: "Żyj sportowo", 14.05.2015 r. gościliśmy w naszej szkole sportowca, wielokrotnego uczestnika paraolimpiad – Rafała Szumca. Przedstawił swoją drogę kariery sportowej i udowodnił, że każdy może żyć aktywnie i na sportowo.

W góręDZIEŃ FLAGI

W ubiegły weekend obchodziliśmy ważne święta narodowe – 2 maja - Dzień Flagi , a 3 maja święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zainspirowani przez inne szkoły chcieliśmy w nietypowy sposób przypomnieć jak ważne powinny być dla Polaków barwy narodowe. W związku z tym klasy IV-VI Szkoły Podstawowej wzięły udział w projekcie - "Stańmy się flagą", który polegał na ubraniu się w barwy czerwono - białe i zapozowanie do zdjęcia. Oto efekty tych starań! Na zdjęciach przedstawiamy różne sposoby "stawania się" flagą naszego państwa. Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy pomysł już wkrótce.

W góręNOC OTWARTA W GIMNAZJUM

W górę
I MIEJSCE DLA G49 W KONKURSIE "NA SKRZYDŁACH HISTORII"

Po 7 miesiącach zmagań drużyna Patryk Hiro & Kacper Buras pod dowództwem p. Ryszarda Kułagi, zdobyła I miejsce w X edycji konkursu "Na skrzydłach Historii" Od samego początku nasze gimnazjum wiodło prym w testach wiedzy, a drugie loty własnoręcznie wykonanym modelem szybowca pozwoliły ostatecznie zdefiniować naszych, jako najlepszych w kategorii gimnazjum. Patryk zdobył również tytuł "Mózg konkursu" za największą wiedzę historyczną spośród uczestników zmagań! Gratulujemy sukcesów!

W górę
WYJAZD DO GRECJI- PROJEKT "DANCE WITH ME"
Przedostatnie spotkanie uczestników projektu "Dance with me" odbyło się w Grecji .
Macedonia to kolebka współczesnej cywilizacji z Aleksandrem Wielkim na czele, cudowne widoki, bo w zasadzie ile krajów może pochwalić się morzem i pięknymi górami, które wyrastają z płaskowyżu? A wszystko w odległości mniejszej niż Kraków-Zakopane. Wspaniałe jedzenie okraszone oliwą z oliwek, miodem, fetą i owocami morza... a ludzie uśmiechnięci i mimo kryzysu wiedzą, co to biesiada i zabawa. Zostaje jeszcze taniec - grecka Zorba, kto go nie zna?.

Nasz pobyt w Grecji to kilkudniowy rajd historyczno - kulturowy u podstawy współczesnej cywilizacji. Przyjaznie zawiązane na lata, niepowtarzalna atmosfera. Miejsca przepełnione starożytnym duchem, wgniatające człowieka w fotel: grobowiec Ojca i syna Aleksandra Wielkiego w Virginii , pierwsza stolica Macedonii- Pella , wspaniałe wodospady Eddessy oraz piękne zakamarki w mieście Saloniki. Olbrzymia dawka historii, architektury, antycznej sztuki greckiej oraz wielu innych kultur. Macedonia to miejsce, gdzie starożytna Grecja przeplata się z wpływami perskimi, rzymsko - katolickimi oraz kulturą Ottomanów... Brak słów, by opisać wchłoniętą wiedzę i towarzyszące temu emocje! Grecjo, tęsknimy!

W górę
WYJAZD DO PORTUGALII- PROJEKT "DANCE WITH ME"

Projekt "Dance with me – Zatańcz ze mną" zaowocował kolejnym wyjazdem uczniów i nauczycieli do szkoły partnerskiej. Tym razem była to szkoła w Chaves – w Portugalii.
15 stycznia 2015r grupa 5 uczniów i 3 nauczycieli wyruszyła w drogę. Po 12 godzinach podróży Portugalia przywitała ich ulewnym deszczem. Jednak gorące przyjęcie przez gospodarzy oraz atrakcyjny program, który przygotowali pozwoliły zapomnieć o niesprzyjającej aurze. W planie znalazły się: zwiedzanie szkoły, lekcje języka portugalskiego i tańców ludowych, zwiedzanie miasta, wizyta u władz Chaves, a to był dopiero początek atrakcji. Potem były jeszcze całodobowa wycieczka do Guimaraes, kolebki Portugalii, zwiedzanie średniowiecznego zamku i miasteczka.
Uczestnicy "Dance with me" mogli poznać nie tylko tradycje i zabytki Portugalii, ale też potrawy, zwyczaje rodzin, u których mieszkali, a przede wszystkim doskonalić język angielski – bo taki jest najważniejszy cel projektu. Dodatkową, niewymierną, ale kto wie, czy nie najcenniejszą zdobyczą są nowe przyjaznie, sympatia, jaka łączy młodzież z kilku europejskich szkół i fakt, ze trudno im było się rozstać ze sobą, gdy 19 stycznia odjeżdżali do swoich krajów.

W górę
INTERBLOK W GIMNAZJUM

W górę
JASEŁKA W SZKOLE

W górę
PROJEKT "DANCE WITH ME" W KRAKOWIE

STRONA PROJEKTU

W górę
GIMNAZJUM NR 49 LAUREATEM KONKURSU "PROJEKT Z KLASA"!

Jesteśmy laureatami Ogólnopolskiego Konkursu pod Honorowym Patronatem Pani Anny Komorowskiej: "Projekt z klasą"

Wœród 659 zgłoszonych projektów z całej Polski, nasz interdyscyplinarny i wieloaspektowy projekt o charakterze wolontariatu: Aby Senior brzmiało dumnie! został wytypowany oceną jury wraz z 10 projektami do głównej nagrody- grantu pieniężnego. Grant będzie przeznaczony na realizację zaplanowanych działań w bieżącym roku szkolnym.
Wkrótce nasza szkoła otrzyma również Certyfikat "Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły".
Projekt jest wieloetapowym, autorskim przedsięwzięciem opracowanym przez nauczyciela Aldonę Rumińską- Szalską. Realizowany jest na obecnym etapie z uczniami gimnazjum kl. I "c". (W poprzednich cyklach uczestniczyli nasi absolwenci uczniowie kl. III gim.A 2013/14).

CZYTAJ WIĘCEJ

W górę
GIMNAZJUM NR 49 LAUREATEM KONKURSU MAŁOPOLSKA SZKOŁA Z PASJA!


III edycja projektu edukacyjnego konkursu "Małopolska Szkoła z Pasją" zakończyła się sukcesem dla naszego Gimnazjum.
Zajęliśmy II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
Praca konkursowa: "Juniorzy Seniorom" - SENIORALNY PROJEKT INTEGRACYJNY o charakterze wolontariatu, ukazywał znaczenie i potrzebę rozbudzania oraz podtrzymywania więzi międzypokoleniowych w różnych płaszczyznach wspólnej i różnej aktywnovci młodszych i starszych.

CZYTAJ WIĘCEJ

W góręKonkurs Fotograficzny: MOJE POZYTYWNE SPOJRZENIE !


Gratulujemy uczniowi klasy IVb Adrianowi Pawela za zakwalifikowanie się do półfinału konkursu fotograficznego. Opiekunem ucznia była p. Aldona Rumińska - Szalska. Konkurs objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Podziękowania należą się uczniom klasy IV b, którzy byli głównymi Bohaterami fotografii. Organizatorem Konkursu był MOS (Małopolski Ogród Sztuki) w Krakowie. Prace fotograficzne stanowiły ekspozycję fotograficzną podczas wystawy w MOS na ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

W góręWYJAZD DO CZECH- PROJEKT "DANCE WITH ME"


W dniach 12- 16.09.2014r. sześcioosobowa grupa młodzieży pod opieką dwóch nauczycieli wzięła udział w kolejnym, już trzecim spotkaniu projektowym. Tym razem gospodarzem była czeska szkoła ZS Hutnik w Veseli nad Moravou wraz z rodzinami uczniów, którzy przyjęli do swoich domów naszą młodzież. Cały program spotkania nastawiony był na realizację zadań projektowych, czyli poznaniu tańców regionalnych, zwyczajów, instrumentów oraz doskonalenie języka angielskiego.
Pierwszego dnia zostaliśmy oficjalnie powitani przez władze miasta i szkoły, a następnie oglądaliśmy pokaz tańca współczesnego i ludowego w wykonaniu uczniów szkoły, któremu towarzyszyła ludowa kapela. Następnie wzięliśmy udział w wycieczce do pobliskiej miejscowości Strażnica, gdzie odwiedziliśmy muzeum z wystawą czeskich ludowych instrumentów. Również w Strażnicy zwiedzaliśmy skansen i miasteczko, gdzie odbywał się festyn z okazji święta Winobrania. Dzień drugi upłynął na zwiedzaniu zamku, pałacu i miasta Buchlovice, gdzie młodzież mogła się zapoznać z architekturą od czasów średniowiecza do XIX wieku. Cennym doświadczeniem była wizyta w Velehradzie, historycznym centrum średniowiecznego Państwa Wielkomorawskiego.

Ostatni dzień wizyty poświęcony był poznaniu kultury naszych gospodarzy. Uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych na terenie szkoły, które poświęcone były zwyczajom związanym z: Nowym Rokiem, Wielkanocą, Bożym Narodzeniem, Dożynkami. Spiewaliśmy czeskie piosenki, degustowaliśmy tradycyjne przysmaki, można było wykonać pisankę czy upleść wielkanocny koszyczek. Ukoronowaniem części warsztatowej były zajęcia taneczne. Druga część dnia poświęcona była zawodom sportowym, w których nie było przegranych- każdy mógł znalezć dyscyplinę dla siebie. Ostatni poranek poświęcony był na pożegnania z rodzinami, nowymi kolegami i koleżankami. Czechy wspominać będziemy bardzo miło!!!!

W górę

SLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM NA RYNKU W KRAKOWIE

W górę
WYBORY ŻYCZLIWEGO UCZNIA

W górę