Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 105
im. Ludwiki Wawrzyńskiej
Gimnazjum nr 49
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Nasz adres:  os. Słoneczne 12, 31-957 Kraków,    e-mail: gim49krakow@tlen.pl

  1. STRONA GŁÓWNA
  2. REKRUTACJA
  3. O SZKOLE
  4. NAUCZYCIELE
  5. Z ŻYCIA SZKOŁY
  6. Słoneczna InteGRAcja
  7. DOKUMENTY

Wydarzenia- klasy 4-6 SP i gimnazjum


SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

Z przyjemnością informujemy, że Laureatką Konkursu Literackiego na szczeblu ogólnopolskim: "Polski Samarytanin- bł. Jan Beyzym" została uczennica kl. 6b Martyna Baster. Wyróżnienia otrzymali: Jolanta Mosurek, Dagmara Masiuda i Marek Ząbek również z kl. 6b.

Opiekunem uczniów był nauczyciel Aldona Rumińska- Szalska. Ufundowane nagrody pochodziły z Madagaskaru.


W góręKONKURS LITERACKI "Misja- książka"

Uczniowie III klasy gimnazjum- Anna Starzec, Damian Jardel i Michał Kowalczyk oraz Julia Cichoń wzięli udział w konkursie literackim "Misja - książka". Konkurs był zorganizowany przez wydawnictwo Ridero. Jego celem bylo napisanie i przygotowanie do druku książki.
Efekty można już zobaczyć i przeczytać.

W góręDODAJMY ZDROWIA DOBREGO DO WIEKU KAŻDEGO

17 marca aula św. Benedykta w kościele na os. Szklane Domy, otworzyła swe progi dla uczniów ZSOI nr 5 oraz seniorów z Nowej Huty. Uczniowie pod opieką nauczycieli (Aldona Rumińska, S. Kazimiera Szumal, Agata Wróbel) w sposób artystyczny, kreatywny i warsztatowy głosili hasła: Eko-lorowo i zdrowo! Stawiano nie tylko na oczywiste kwestie zdrowego odżywiania, rozsądnego kupowania artykułów żywnościowych, zachowania bezpieczeństwa w kuchni oraz savoir vivre przy stole, ale także na kreatywne sposoby związane z niemarnowaniem żywności i wykorzystaniem resztek jedzenia w celach kosmetycznych i ozdobnych. Nasi goście degustowali wykonane przez uczniów smakołyki min.: owocowe risotto, warzywne kanapki, sałatki owocowo - miodowe, odżywczą owsiankę i jogurty ze świeżych owoców. Można było podziwiać tajlandzką sztukę carvingu- rzezb w warzywach i owocach wykonanych przez uczniów ZSG nr 1. Przedsięwzięcie było odpowiedzią na zadanie ogólnopolskiego konkursu w ramach 7 edycji programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo".

CZYTAJ WIĘCEJ


W góręPOGROMCY MITÓW ROZSTRZYGNIĘCI

Jak co roku przyszedł czas na historyczny konkurs mitologiczny "Pogromcy mitów" dla klas pierwszych gimnazjum. Czteroosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne klasy rywalizowały w kilku konkurencjach. Pytania dotyczyły postaci i wydarzeń z mitologii greckiej, ciekawostek mitologicznych, a także związków języka polskiego z tą dziedziną.
Również klasy mogły wspomóc swoich kolegów i zaprezentować własną wiedzę. Jury sprawiedliwie oceniało wypowiedzi uczniów, a współzawodnictwo było zacięte.

Ostatecznie POGROMCAMI MITÓW 2017 została klasa Ib w składzie: Martyna,Piotrek, Staś i Kamil.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych historycznych sukcesów.


W góręGRUDNIOWE WSPOMNIENIA W 2B

W ramach działań samorządowych klasa 2b w grudniu 2016 roku zorganizowała dwie szkolne imprezy skierowane do klas gimnazjalnych.

Pierwszą z nich był mecz siatkówki o Puchar Mikołaja pomiędzy Uczniami i Nauczycielami. Obie drużyny bardzo ambitnie podeszły do rywalizacji. Przy dopingu kibiców i Dyrekcji szkoły rozegrano ekscytujące sety. Po zaciętej grze zwycięzcami okazali się Nauczyciele.
Gratulujemy obydwu Drużynom i czekamy na REWANŻ!! Niestety awaria sprzętu fotograficznego uniemożliwiła nam zamieszczenie zdjęć ze wspomnianych rozgrywek.Przepraszamy.

Drugą z nich był konkurs dotyczący świątecznego wystroju klasopracowni. Klasy- opiekunowie konkretnych sal lekcyjnych miały 2 tygodnie czasu na ich przystrojenie. Nagrodą było ciasto dla całej klasy, dzień wolny od pytania oraz nagroda - niespodzianka ufundowana przez Dyrekcję Szkoły, którš okazała się tablica interaktywna. Komisja złożona z Dyrekcji, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycieli nagrodziła salę nr 44, którą opiekuje się klasa 2a gimnazjum z wychowawcami - p.Bernadetą Szklarską i p. Katarzyną Pelc. GRATULUJEMY! Miejsce drugie zajęła s.38 (klasa 2c), a trzecie s.39 (kl.2b).
Dziękujemy wszystkim klasom za udział w konkursie.
Klasa 2b wraz z wychowawcami.


W góręPIERWSZY SUKCES PIERWSZEJ KLASY Klasa I b gimnazjum, pod opieką p. Iwony Cicheckiej - Jusińskiej, wzięła w tym roku udział w projekcie edukacyjnym: "SEKRETY KRAKOWSKIEJ ALMARII - ciekawie i kreatywnie o pieniądzach, bankach, finansach i przedsiębiorczości" organizowanym dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zatem uczniowie naszej szkoły, to najmłodsi uczestnicy projektu.

Na liście laureatów konkursu o zasięgu wojewódzkim znalazł się zespół uczniów z klasy w składzie: Stanisław SROKA, Łukasz BOUSBIA , Piotr KOLESZKA, Kamil ŚLEDź. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!


Organizatorem projektu była Akademia Żakowska działająca w ramach Spółdzielni Socjalnej KAMPU oraz Koło Naukowe Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, a partnerami Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Narodowy Bank Polski. Główne założenie projektu to popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania bankowości w Krakowie na przestrzeni wieków. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w wycieczce po Krakowie połączonej z mini warsztatami na ekspozycji numizmatycznej w Muzeum E. Hutten-Czapskiego oraz w edukacyjnych zajęciach warsztatowych dotyczących podstaw przedsiębiorczości w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było sporządzenie postera (rodzaj planszy - plakatu o charakterze popularno-naukowym), biorącego udział w konkursie.

W góręSLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM

W góręMALI SWIĘCI

O tym jak to jest z świętoœcią, drogą ku Niej i znaczeniem w życiu człowieka rozważaliśmy wspólnie z uczniami kl. V i VI podczas spotkania senioralnego w świetlicy przy kościele na os. Szklane Domy. Uczniowie pod opieką s. Kazimiery Szumal i nauczyciela Aldony Rumińskiej - Szalskiej oraz towarzyszącego o. Augustyna w sposób teatralno - warsztatowy oraz muzyczny ukazali sylwetki młodych świętych uśmiechniętych. Seniorzy twórczo pracowali sporządzając Curriculum Vitae świętych i błogosławionych, uczestniczyli w quizach i integracyjnych ćwiczeniach katechetycznych. Plastycznym tłem prezentacji efektów pracy oraz ich wizualnym uzupełnieniem były dzieła artystyczne uczniów: Jak to w Niebie może być?
Refleksje starszych i młodszych na temat sztuki świętości stały się uzupełniającym dialogiem pokoleń prowadzonym z różnych płaszczyzn na wspólnym tematycznie gruncie rozważań.
Z okazji Dnia Seniora oprócz uczty dla serca i ducha, seniorzy mieli okazję zapoznać się z projekcją filmiku "Łańcuch Dobra XXXL" autorstwa juniorów z udziałem seniora, który zdobył wyróżnienie w projekcie: "Każdy jest komuœ potrzebnym" organizowanym przez Fundację Anny Dymnej. Dla podtrzymania nieustannej refleksji nad świętością zaproponowaliśmy seniorom zadanie konkursowe polegające na wyrażeniu w dowolnej formie twórczej ekspresji przemyśleń na temat: "Oooo znalazł się święty!" . Celem konkursu jest umacnianie wśród juniorów i seniorów odwagi do małych świętości na co dzień i nie od święta.
A więc powodzenia i Szczęść Boże!


W góręBIEG NA ORIENTACJĘ DLA SAMORZADÓW SZKOLNYCH

W sobotę 15 X odbył się w Lasku Wolskim bieg na orientację dla samorządów szkolenych. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów i chociaż nie zdobyli nagrody, to świetnie sobie poradzili.

W góręDZIEŃ PAPIESKI – 7.10.2016r.

W piątek 7 X odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Papieskim. Społeczność szkoły uczestniczyła w Mszy Św oraz w inscenizacji poświęconej Janowi Pawłowi II.


W góręNASI ZWYCIĘZCY "KOLOROWYCH MYSLI... WIELOBARWNYCH SŁÓW..."

Tuż przed wakacjami uczniowie klasy 5b (obecnie szóstoklasiści): Jolanta Mosurek, Dagmara Masiuda, Marek Ząbek zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literacko - Plastycznego zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta. Opiekunem uczniów był nauczyciel Aldona Rumińska - Szalska. Gratulujemy, a wraz z nowym rokiem szkolnym życzymy bogatej weny i twórczego zapału.

W górę