Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 105
im. Ludwiki Wawrzyńskiej
Gimnazjum nr 49
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Nasz adres:  os. Słoneczne 12, 31-957 Kraków,    e-mail: gim49krakow@tlen.pl

 1. STRONA GŁÓWNA
 2. REKRUTACJA
 3. O SZKOLE
 4. NAUCZYCIELE
 5. Z ŻYCIA SZKOŁY
 6. Słoneczna InteGRAcja
 7. DOKUMENTY

Wydarzenia- klasy 4-6 SP i gimnazjum


LAUREACI KONKURSU "KOSA I BAGNETEM"

24 maja 2017 roku odbyła się IV edycja konkursu wojewódzkiego "Kosą i bagnetem. Polacy w walce o niepodległość pod wodzą Kościuszki i Piłsudskiego". Konkurs przeprowadzany był w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Po eliminacjach szkolnych Gimnazjum nr 49 reprezentowała drużyna w składzie: Martyna Kołcz z klasy Ib, Stanisław Sroka z klasy Ib, Piotr Koleszka z klasy Ib, Kamil Sledz z klasy Ib oraz Jakub Bembenek z klasy IIIc.

Nasi uczniowie zajęli II miejsce w etapie wojewódzkim konkursu na 11 startujących drużyn. Konkurs przebiegał w formie Gry Miejskiej. Gratulujemy laureatom. Wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Opiekunami konkursu w naszej szkole były Elżbieta Jagiełło i Renata Sliwak.

Cele konkursu to:
1. Kształtowanie patriotycznych postaw uczniów poprzez poznawanie dziedzictwa, kultury, historii swojego kraju.
2. Wzbogacenie wiedzy z zakresu historii walki o niepodległość i uświadomienie roli czynu zbrojnego Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.
3. Wzmacnianie szacunku dla dóbr kultury i sztuki oraz historii Polski.
4. Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, czytania tekstów ikonicznych oraz wykorzystania informacji.


W góręKONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY "RODZINA"

Wiosną tego roku Dom Kultury "Dom Harcerza" przy ulicy Reymonta zorganizował konkurs językowo-plastyczny pt."Rodzina". Celem konkursu było pokazanie istoty więzi rodzinnych. Na konkurs zostało zgłoszonych 250 prac z całej Polski, było tez kilka prac z zagranicy. Z naszej szkoły wytypowanych zostało 20 prac uczniów gimnazjum, spoœród około 100 oddanych. Oddane prace były wykonane w róznych technikach plastycznych i towarzyszył im opis rodziny w języku niemieckim. Najładniejsze prace były prezentowane na wystawie pokonkursowej w Domu Kultury "Dom Harcerza". Praca Julii Cichoń otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

W góręWIELKANOC W NASZEJ SZKOLE

Na kilka dni przed świętami Wielkanocnymi w naszej szkole zapanował nastrój świąteczny. Klasa III b gimnazjum wraz z wychowawcą Agatą Żontołw przygotowała świąteczne przedsięwzięcia .
Najpierw w poniedziałek 10 kwietnia, uczniowie klas 4 - 6 SP 105 i kl. I - III Gimnazjum nr 49 uczestniczyli w ogólnoszkolnym malowaniu pisanek. Każda klasa otrzymała po kilka wzorów pisanek do pokolorowania. Efekt prac uczniów można podziwiać na Tablicy Samorządu Szkolnego.

Natomiast we wtorek 11 kwietnia odbył się Konkurs na Najlepszą Babkę Wielkanocną. Uczniowie spisali się na medal. Wielkanocne baby prezentowały się okazale. Oceniane były w kategoriach: smak, estetyka, przepis. Wybór był trudny.

Wyniki konkursu były następujące :

 • I miejsce – 36 punktów -klasa 5a
 • II miejsce -35 punktów -klasa IIc oraz Kinga Rosińska z kl.IIIb
 • III miejsce – 34 punkty -klasa IIIb

  Wyróżnienia przyznano:
 • Arturowi Miklas z kl. Ic
 • Alanowi Łysemu z kl. 6a
 • Klasie Ib

  GRATULUJEMY!

 • W górę  DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

  13 kwietnia każdego roku obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci o tych żołnierzach, którzy w 1940 roku decyzją Józefa Stalina zostali rozstrzelani w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Jako opiekunowie Dębu Pamięci Tadeusza Janikowskiego uczciliśmy i my pamięć 21 tysięcy polskich oficerów. A oto kilka migawek z tego wydarzenia.


  W górę  REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

  W dniach od 29.03- 31.03. 2017 r. zostały przeprowadzone w szkole rekolekcje wielkopostne. Temat rekolekcji to: "Prawda, dobro i piękno - idzcie i głoście".
  Rekolekcje prowadził ks. Czesława Rechul. Pod kierunkiem księdza doszliśmy do wniosku, że prawda to tlen naszego życia duchowego. Ono rozwija się tylko w prawdzie, zaś karłowacieje - gdy wchodzimy na ścieżki kłamstwa. Owocem serca i sumienia prawego jest czyn dobry i piękny. Ważne jest nie dać się okłamać, ale ważne też jest , by samemu kochać dobro i uwrażliwiać serce na piękno.


  W górę  SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM

  Z przyjemnością informujemy, że Laureatką Konkursu Literackiego na szczeblu ogólnopolskim: "Polski Samarytanin- bł. Jan Beyzym" została uczennica kl. 6b Martyna Baster. Wyróżnienia otrzymali: Jolanta Mosurek, Dagmara Masiuda i Marek Ząbek również z kl. 6b.

  Opiekunem uczniów był nauczyciel Aldona Rumińska- Szalska. Ufundowane nagrody pochodziły z Madagaskaru.


  W górę  KONKURS LITERACKI "Misja- książka"

  Uczniowie III klasy gimnazjum- Anna Starzec, Damian Jardel i Michał Kowalczyk oraz Julia Cichoń wzięli udział w konkursie literackim "Misja - książka". Konkurs był zorganizowany przez wydawnictwo Ridero. Jego celem bylo napisanie i przygotowanie do druku książki.
  Efekty można już zobaczyć i przeczytać.

  W górę  DODAJMY ZDROWIA DOBREGO DO WIEKU KAŻDEGO

  17 marca aula św. Benedykta w kościele na os. Szklane Domy, otworzyła swe progi dla uczniów ZSOI nr 5 oraz seniorów z Nowej Huty. Uczniowie pod opieką nauczycieli (Aldona Rumińska, S. Kazimiera Szumal, Agata Wróbel) w sposób artystyczny, kreatywny i warsztatowy głosili hasła: Eko-lorowo i zdrowo! Stawiano nie tylko na oczywiste kwestie zdrowego odżywiania, rozsądnego kupowania artykułów żywnościowych, zachowania bezpieczeństwa w kuchni oraz savoir vivre przy stole, ale także na kreatywne sposoby związane z niemarnowaniem żywności i wykorzystaniem resztek jedzenia w celach kosmetycznych i ozdobnych. Nasi goście degustowali wykonane przez uczniów smakołyki min.: owocowe risotto, warzywne kanapki, sałatki owocowo - miodowe, odżywczą owsiankę i jogurty ze świeżych owoców. Można było podziwiać tajlandzką sztukę carvingu- rzezb w warzywach i owocach wykonanych przez uczniów ZSG nr 1. Przedsięwzięcie było odpowiedzią na zadanie ogólnopolskiego konkursu w ramach 7 edycji programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo".

  CZYTAJ WIĘCEJ


  W górę  POGROMCY MITÓW ROZSTRZYGNIĘCI

  Jak co roku przyszedł czas na historyczny konkurs mitologiczny "Pogromcy mitów" dla klas pierwszych gimnazjum. Czteroosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne klasy rywalizowały w kilku konkurencjach. Pytania dotyczyły postaci i wydarzeń z mitologii greckiej, ciekawostek mitologicznych, a także związków języka polskiego z tą dziedziną.
  Również klasy mogły wspomóc swoich kolegów i zaprezentować własną wiedzę. Jury sprawiedliwie oceniało wypowiedzi uczniów, a współzawodnictwo było zacięte.

  Ostatecznie POGROMCAMI MITÓW 2017 została klasa Ib w składzie: Martyna,Piotrek, Staś i Kamil.
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych historycznych sukcesów.


  W górę  GRUDNIOWE WSPOMNIENIA W 2B

  W ramach działań samorządowych klasa 2b w grudniu 2016 roku zorganizowała dwie szkolne imprezy skierowane do klas gimnazjalnych.

  Pierwszą z nich był mecz siatkówki o Puchar Mikołaja pomiędzy Uczniami i Nauczycielami. Obie drużyny bardzo ambitnie podeszły do rywalizacji. Przy dopingu kibiców i Dyrekcji szkoły rozegrano ekscytujące sety. Po zaciętej grze zwycięzcami okazali się Nauczyciele.
  Gratulujemy obydwu Drużynom i czekamy na REWANŻ!! Niestety awaria sprzętu fotograficznego uniemożliwiła nam zamieszczenie zdjęć ze wspomnianych rozgrywek.Przepraszamy.

  Drugą z nich był konkurs dotyczący świątecznego wystroju klasopracowni. Klasy- opiekunowie konkretnych sal lekcyjnych miały 2 tygodnie czasu na ich przystrojenie. Nagrodą było ciasto dla całej klasy, dzień wolny od pytania oraz nagroda - niespodzianka ufundowana przez Dyrekcję Szkoły, którš okazała się tablica interaktywna. Komisja złożona z Dyrekcji, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycieli nagrodziła salę nr 44, którą opiekuje się klasa 2a gimnazjum z wychowawcami - p.Bernadetą Szklarską i p. Katarzyną Pelc. GRATULUJEMY! Miejsce drugie zajęła s.38 (klasa 2c), a trzecie s.39 (kl.2b).
  Dziękujemy wszystkim klasom za udział w konkursie.
  Klasa 2b wraz z wychowawcami.


  W górę  PIERWSZY SUKCES PIERWSZEJ KLASY Klasa I b gimnazjum, pod opieką p. Iwony Cicheckiej - Jusińskiej, wzięła w tym roku udział w projekcie edukacyjnym: "SEKRETY KRAKOWSKIEJ ALMARII - ciekawie i kreatywnie o pieniądzach, bankach, finansach i przedsiębiorczości" organizowanym dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zatem uczniowie naszej szkoły, to najmłodsi uczestnicy projektu.

  Na liście laureatów konkursu o zasięgu wojewódzkim znalazł się zespół uczniów z klasy w składzie: Stanisław SROKA, Łukasz BOUSBIA , Piotr KOLESZKA, Kamil ŚLEDź. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!


  Organizatorem projektu była Akademia Żakowska działająca w ramach Spółdzielni Socjalnej KAMPU oraz Koło Naukowe Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, a partnerami Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Narodowy Bank Polski. Główne założenie projektu to popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania bankowości w Krakowie na przestrzeni wieków. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w wycieczce po Krakowie połączonej z mini warsztatami na ekspozycji numizmatycznej w Muzeum E. Hutten-Czapskiego oraz w edukacyjnych zajęciach warsztatowych dotyczących podstaw przedsiębiorczości w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było sporządzenie postera (rodzaj planszy - plakatu o charakterze popularno-naukowym), biorącego udział w konkursie.

  W górę  SLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM

  W górę  MALI SWIĘCI

  O tym jak to jest z świętoœcią, drogą ku Niej i znaczeniem w życiu człowieka rozważaliśmy wspólnie z uczniami kl. V i VI podczas spotkania senioralnego w świetlicy przy kościele na os. Szklane Domy. Uczniowie pod opieką s. Kazimiery Szumal i nauczyciela Aldony Rumińskiej - Szalskiej oraz towarzyszącego o. Augustyna w sposób teatralno - warsztatowy oraz muzyczny ukazali sylwetki młodych świętych uśmiechniętych. Seniorzy twórczo pracowali sporządzając Curriculum Vitae świętych i błogosławionych, uczestniczyli w quizach i integracyjnych ćwiczeniach katechetycznych. Plastycznym tłem prezentacji efektów pracy oraz ich wizualnym uzupełnieniem były dzieła artystyczne uczniów: Jak to w Niebie może być?
  Refleksje starszych i młodszych na temat sztuki świętości stały się uzupełniającym dialogiem pokoleń prowadzonym z różnych płaszczyzn na wspólnym tematycznie gruncie rozważań.
  Z okazji Dnia Seniora oprócz uczty dla serca i ducha, seniorzy mieli okazję zapoznać się z projekcją filmiku "Łańcuch Dobra XXXL" autorstwa juniorów z udziałem seniora, który zdobył wyróżnienie w projekcie: "Każdy jest komuœ potrzebnym" organizowanym przez Fundację Anny Dymnej. Dla podtrzymania nieustannej refleksji nad świętością zaproponowaliśmy seniorom zadanie konkursowe polegające na wyrażeniu w dowolnej formie twórczej ekspresji przemyśleń na temat: "Oooo znalazł się święty!" . Celem konkursu jest umacnianie wśród juniorów i seniorów odwagi do małych świętości na co dzień i nie od święta.
  A więc powodzenia i Szczęść Boże!


  W górę  BIEG NA ORIENTACJĘ DLA SAMORZADÓW SZKOLNYCH

  W sobotę 15 X odbył się w Lasku Wolskim bieg na orientację dla samorządów szkolenych. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów i chociaż nie zdobyli nagrody, to świetnie sobie poradzili.

  W górę  DZIEŃ PAPIESKI – 7.10.2016r.

  W piątek 7 X odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Papieskim. Społeczność szkoły uczestniczyła w Mszy Św oraz w inscenizacji poświęconej Janowi Pawłowi II.