Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 105
im. Ludwiki Wawrzyńskiej
Gimnazjum nr 49
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Nasz adres:  os. Słoneczne 12, 31-957 Kraków,    e-mail: gim49krakow@tlen.pl

 1. STRONA GŁÓWNA
 2. REKRUTACJA
 3. O SZKOLE
 4. NAUCZYCIELE
 5. Z ŻYCIA SZKOŁY
 6. Słoneczna InteGRAcja
 7. DOKUMENTY

Wydarzenia- klasy 4-6 SP i gimnazjum


POEZJA KRZYŻA

W góręBYLISMY W HISZPANII!

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem Comenius "DANCE WITH ME", grupa wspaniałych uczniów pod opieką równie wspaniałych nauczycieli uczestniczyła w spotkaniu w Caudete, w Hiszpanii.
Pojechało tam dwóch nauczycieli i czworo uczniów - spędzili tam prawie tydzień i wrócili pełni pozytywnej energii i zachwytu. W Caudete spotkały się reprezentacje wszystkich siedmiu szkół biorących udział w projekcie. Wzięliśmy udział w warsztatach, lekcjach, spotkaniach oraz odbyło się wspólne zwiedzanie Alicante, gdzie wszystkich zachwyciło morze, plaże i palmy :)
Warto wspomnieć, że nasi uczniowie pokazali najwyższą klasę zachowania, zaangażowania i życzliwości, zewsząd płynęły pochwały i wyrazy uznania. Brawo! :)

W góręPROJEKT "TANGO DAWNIEJ I DZIS"

Dnia 24 lutego 2014r. uczniowie klas II gimnazjalnych zaprezentowali projekt pt. "Dramat tanga - dawniej i dziś". Była to inscenizacja słowno- muzyczno -taneczna, dla nauczycieli i rodziców. Spektakl miał przybliżyć sylwetki sławnych postaci lat 50 -tych XX stulecia, kształcić u uczniów umiejętność pokazania własnej pracy innym oraz uczyć kunsztu teatralnego. Przedstawienie podobało się, czego dowodem były owacje na stojąco.
W projekcie brali udział następujący uczniowie: Radosław Radoszek -kl.IIa, Daria Kafel -kl.IIa, Mateusz Komenda - kl.IIa, Jakub Orlicki - kl.IIb, Karolina Gąsior -kl.IIb, Maria Gąsior - kl.IIc, Arkadiusz Szumielewicz -kl.IIc, (Robert Jabłoński kl.IIa) oraz Natalia Bieszczanin -kl.IIIa , (Roksana Szydłak - uczennica Gimnazjum 50 w Krakowie). Opiekunem projektu była mgr Maria Koniecka.

W góręWIOSNA! ACH, TO TY!

21 marca klasa 2c zorganizowała przywitanie wiosny dla uczniów naszego gimnazjum. Kto nie był, niech żałuje! Była dobra zabawa, dużo śmiechu i przepyszne wiosenne ciasta! Impreza miała formę konkursu pod hasłem "CO TY WIESZ O WIOSNIE?", w ramach którego czteroosobowe delegacje wszystkich klas gimnazjum prezentowały swój pomysł na Panią i Pana Wiosnę, odpowiadały na pytania w wiosennym quizie oraz wykonywały "marzannę" z niczego czyli z odpadów i śmieci (butelek, gazet, włóczki, sznurków, zakrętek, worków, patyków, fragmentów materiału, itp.). Rywalizacja była zacięta, bo było o co walczyć - główną nagrodą były talony zwalniające z pytania na lekcjach przez cały następny tydzień! Zwycięzcami konkursu zostały reprezentacje klas 3c, 2a oraz 1b! Kilka dni wcześniej szkoła została oplakatowana pięknymi i pomysłowymi "reklamami" wiosny - również autorstwa uczniów klasy 2c. A żeby wszystkich – nie tylko zwycięzców – wprawić w wiosenny nastrój uczniowie 2c rozdawali własnoręcznie wykonane papierowe żonkile, które można było przykleić do ubrania. Impreza się udała, a więc ogłaszamy:
OPERACJA WIOSNA ROZPOCZĘTA!!!

W góręLAUREAT KONKURSU HISTORYCZNEGO

Miło nam powiadomić, że uczeń klasy I A gimnazjum - Krzysztof Mietła został laureatem konkursu historycznego "Taki to mroczny czas. 70-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego". Gratulujemy!!!

W góręVIVA ESPANA!

W CZWARTEK 6 MARCA uczniowie klas I i II naszego gimnazjum, którzy uczestniczą w projekcie "Dance with me" wzięli udział w krótkiej, bo dwugodzinnej wycieczce do... Hiszpanii.

Znajduje się tam jedna ze szkół, do której już niedługo udają się przedstawiciele naszej młodzieży, a ponieważ nie wszyscy mogą tam pojechać, postanowiliśmy choć na krótko pobawić się w wycieczkę. Trzeba było zrobić paszporty, wydrukować pieniądze, zbudować autobus i w drogę!

W dobrych humorach zwiedziliśmy Madryt, Barcelonę, Alhambrę, pokonaliśmy 200km wspaniałej hiszpańskiej plaży. W zacienionych winnicach patrzyliśmy na pracę rolników, a nawet odwiedziliśmy znane sanktuarium Santiago de Compostella. Oczywiście można było kupić pamiątki, spróbować hiszpańskich wypieków, a nawet zrobić sobie zdjęcie z torreadorem! Honorowym gościem i kierowcą autobusu okazał się znany piłkarz FC Barcelony , który na co dzień pracuje w naszej szkole... Ale to już zupełnie inna historia.
Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się świetnie, a następna wyprawa już wkrótce. Tym razem do pięknej Słowacji!

W góręTŁUSTY CZWARTEK W RYTMACH BELGIJKI

Pomysł uczczenia Tłustego czwartku (nie tylko drogą konsumpcji), został zainicjowany przez klasę III A Gimnazjum, świętowano tańcem, zabawą ale i nauką. Klasy lub delegacje uczniów z poszczególnych klas etapów I-III, IV-VI SP i klas I-III Gimnazjum aktywnie spędzili czas pod opieką wychowawców, nauczycieli oraz starszych kolegów na sali gimnastycznej.

Umysłowy trening "lukrowanego pączka" inaugurował początek czwartkowej imprezy. Pytania quizu z przemyślanymi formami podpowiedzi w zależności od grupy wiekowej uczniów dotyczyły tradycji tłustego czwartku, procedury pieczenia pączków oraz zasobu kalorii słodkiego przysmaku. Trafne odpowiedzi i podpowiedzi ekspertów klasowych punktowane były cukierkami. Nagroda w zespołowych zmaganiach delegatów klas była oczywista – pączek z nadzieniem różanym dla każdego członka zespołu!

Pozyskane kalorie zostały szybko spalone poprzez naukę integracyjnego tańca belgijskiego, potocznie zwanego "Belgijką". Odbywała się ona w oparciu o fachowy instruktaż przygotowanych do tańca uczennic pod okiem wychowawców klasy. Prosty układ taneczny łączył w swych rytmach wszystkich uczestników zabawy. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ulegali porywającej niderlandzkiej melodii.

W góręSALON ARTYSTYCZNY- "Klawiszowy Tercet"

Tradycją stał się mój udział w Zimowym Salonie Artystycznym - spotkaniu krakowskich pedagogów, muzyków i plastyków. Zimowy Salon Artystyczny to coroczna impreza organizowana przez MDK im. I.K. Gałczyńskiego w Krakowie. To spotkanie grona pedagogów: muzyków, poetów i plastyków w duchu przeżywania różnorodnych aktów twórczych, owoców zmagań ze sobą, tworzywem, materiałem i słowem. To okazja do zaprezentowania własnej twórczości, szansa na poznanie oryginalnych i cennych rozwiązań twórczych innych osób, podzielenie się efektami własnych poszukiwań, a wreszcie możliwość do poznania i nawiązania kontaktów z refleksyjnymi twórcami.

W roku 2014 wkroczyliśmy w progi Salonu w nowym, trzyosobowym komplecie tworząc zespół "Klawiszowy Tercet" z Uczniami – Mistrzami: Wiktorem Łobodzińskim z kl. VI A i Radkiem Radoszkiem z kl. II gim. A.
Zaprezentowaliśmy trzy moje utwory: poezję śpiewaną i recytowaną oraz piosenki w wykonaniu wokalnym Radka i (zdecydowanie okrojonym!) moim do akompaniamentu i zamysłu muzycznego Wiktora.
Stworzyliśmy zgrane, partnerskie trio z pomysłem rozwoju twórczego na przyszłość. Gratuluję Uczniom spontanicznej kreacji siebie i twórczego polotu, takiego "na żywca" i "od siebie" z przemyśleniem własnej prezentacji, pozbawionej sztucznośœci i definicyjnego wyuczenia.
A. Rumińska

W góręI NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA SP 105

13 stycznia odbył się I Noworoczny Turniej Piłki Nożnej.

 • I miejsce- SP Pallotyni
 • II miejsce- SP 105 (drużyna I)
 • III miejsce- SP 88
 • IV miejsce- SP 105 (drużyna II)

  Najlepszy strzelec: Oktawian Nowak PS 105 - 6 bramek!!!
 • W górę  ASYSTENCI JĘZYKOWI

  Od dnia 7 stycznia 2014 roku do dnia 17 stycznia 2014 roku gościli w szkole asystenci językowi: z Grecji - Ilias Pappas, z Australii - Andrew Soulsby, z Indonezji - Maria Grace Delima.
  Wspólna praca z asystentami stanowiła dla uczniów cenne zródło inspiracji, uatrakcyjniła i wzbogaciła ofertę zajęć edukacyjnych. Asystenci wspierali nauczycieli w realizacji zajęć, nauczaniu języka, udzielali pomocy w nawiązywaniu nowych kontaktów międzynarodowych. Asystenci prowadzili zajęcia językowe dla uczniów w ramach działającej w szkole świetlicy. Nauczanie języka jak również poszerzanie wiedzy uczniów w zakresie państw, z którego pochodzili wolontariusze, było niezwykle cenne dla wszystkich uczniów.

  Ilias Pappas - lat 24 , urodzony w Albanii, ale w wieku 4 lat zamieszkał w Grecji. Studiuje w Grecji systemy komputerowe. Interesuje się piłką nożną, lubi biegać, czytać i spotykać się z ludzmi, uwielbia podróżować .

  Maria Grece Delima - 22 lata, pochodzi z Dżakarty w Indonezji. Studiuje prawo. Lubi spędzać czas z przyjaciółmi i dobrą kuchnię.

  Andrew Soulsby - 20 lat, pochodzi z Melbourne w Australii. Studiuje biomedycynę. Obecnie ma rok przerwy, jest to czas na uczestnictwo w projektach międzynarodowych AIESEC. Był już w Egipcie, Singapurze i Polsce. Lubi podróżować i spędzać czas z przyjaciółmi.

  W górę  WOŚP 2014

  Jak co roku nasza szkoła brała udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku uzbieraliœmy 2114,41 zł.
  Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji.

  W górę  JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
  oraz
  wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku życzą:
  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie.

  W górę  WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA!
  NASZE WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

  Ponad 150 komiksów wykonanych różnymi technikami plastycznymi brało udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację FIRST. Zadanie konkursowe dla klas gimnazjalnych polegało na przygotowaniu komiksu rozwijającego hasło projektu: Wyloguj się do życia. Celem było wskazanie w oryginalny sposób, że Internet pomimo iż jest niezbędny w codziennym funkcjonowaniu, może również uzależniać, czego skutkiem może być izolacja i osamotnienie.
  Komiks pt.: "6D" - gra wyzwolenia społecznego i odnowy dla każdego opracowany przez uczniów klasy III A pod opieką nauczyciela Aldony Rumińskiej zdobył wyróżnienie.
  Jury wskazało w uzasadnieniu, że "duża różnorodność użytych technik plastycznych (zdjęcia, rysunek, wyklejanka) świadczy o zaangażowaniu we wspólną pracę całej grupy. Przede wszystkim jednak uczniowie wykazali się kreatywnością. Narracja komiksu opiera się na wymyślonej grze komputerowej, której celem jest zachęcanie do aktywności poza światem wirtualnym. Zdaniem jury taki przekaz idealnie wpisuje się w założenia całej kampanii."

  W górę  "MOJE MIEJSCE NA ZIEMI"

  Z przyjemnością informujemy o zasłużonym sukcesie uczennic naszego Gimnazjum w IV Powiatowym Konkursie Fotograficzno- Plastyczno- Literackim- "MOJE MIEJSCE NA ZIEMI" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Mocną, twórczą grupę tegorocznego konkursu, stanowiły uczennice:

 • GABRIELA PODRYGAŁA, KL. III A – ( MIEJSCE I – POEZJA),
  opiekun: p. Aldona Rumińska
 • PAULA BOGACZ, KL. I A – (MIEJSCE I – PROZA),
  opiekun: p. Iwona Cichecka – Jusińska i p. Beata Roman- Pietras
 • WIKTORIA PIWOWARSKA, KL. II A – (MIEJSCE II – PROZA),
  opiekun: Anna Wolska
 • ALEKSANDRA FLOREK, KL. III A – (MIEJSCE II – FOTOGRAFIA),
  opiekun: Aldona Rumińska

  Gratulujemy i życzymy sukcesów na szlaku poszukiwań swojego Miejsca na Ziemi oraz dalszej motywacji twórczej, dobrych pomysłów i bujnej wyobrazni!
 • W górę  SZOPKI KRAKOWSKIE

  Tradycją stały się co miesięczne wyjścia uczniów kl.6 b w ramach kółka "Podróże małe i duże" prowadzonego przez panią Agatę Żontołw. Tym razem celem naszego wycieczki było obejrzenie wystawy "Szopek krakowskich" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Mieliśmy możliwość zobaczyć wyjątkowe krakowskie szopki, których pierwowzorem są krakowskie zabytki. Misternie zrobione szopki wzbudziły nas zachwyt. Następnie udaliśmy się na rynek, aby poczuć atmosferę świąt na bożonarodzeniowym kiermaszu świątecznym. Zaopatrzeni w smakołyki , wykorzystaliśmy okazję, że wyjątkowo w tym roku w grudniu była otwarta Wieża Ratuszowa i postanowiliśmy obejrzeć panoramę Krakowa z góry. Zwiedziliśmy cztery kondygnacje wieży. Oczywiœcie tradycyjnie nakarmiliśmy gołębie, zjedliśmy smaczne zapiekanki i udaliśmy się z powrotem do domu, planując już kolejną wyprawę.

  W górę  TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

  W dniu 6.XII.2013r. reprezentanci naszej szkoły brali udział w "XIV Indywidualnym Turnieju Tenisa stołowego o Puchar Dyrektora ZSO nr 14 w Krakowie". Zawody rozgrywane były w czterech kategoriach: dziewczęta - gimnazjum, chłopcy - gimnazjum, dziewczęta - szkoła podstawowa, chłopcy - szkoła podstawowa. Każdy z zawodników rozgrywał mecze do momentu przegrania dwóch spotkań. Rywalizacja była bardzo zacięta, tym bardziej, że w zawodach uczestniczyło około stu zawodników. Zawodnicy zajmujący pierwsze trzy miejsca otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze. Oto wyniki:

  gimnazjum

 • 3. miejsce Ewelina Sieńko
 • 4. miejsce Wiktoria Woszczenko
 • 5. miejsce Maksymilian Basta
 • 7. miejsce Łukasz Markowicz

  szkoła podstawowa
 • 5. miejsce Bartek Lelek

  W trakcie zawodów zawodnicy mieli okazję poznać i porozmawiać z Panią Jolantą Szatko - Nowak - wielokrotną Mistrzynię Polski w tenisie stołowym.

  Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów na arenach sportowych.

 • W górę  KONKURS MIKOŁAJKOWY

  6 XII dla klas gimnazjalnych zorganizowany został Konkurs Mikołajkowy.

  W górę  TURNIEJ SIATKÓWKI

  W górę  MIKOŁAJOWE SPOTKANIA SENIORALNE

  Spotkanie było kontynuacją działań projektowych w ramach wygranej w konkursie Ambasador Miejsc zorganizowanym przez Fundację: Szkoła pod Żaglami K. Baranowskiego na opracowanie koncepcji wycieczki.

  Czytaj więcej

  W górę  ANDRZEJKI

  29 listopada klasa III C G przemieniła korytarz drugiego piętra w salon wróżb andrzejkowych. Trzy urokliwe wiedźmy w stosownym przebraniu przepowiadały, wszystkim chętnym, przyszłość. Zapewniały o szczęściu w miłości, nieustającym bogactwie, niesamowitych podróżach, sukcesach w życiu zawodowym i prywatnym. Wyjątkowo dociekliwi mieli możliwość poznania imienia swojej wybranki lub wybranka. Zadowoleni z wróżb gimnazjaliści chętnie pląsali w rytmie muzyki techno, o nagłośnienie której zadbali jej fani.

  W górę  SLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM

  W listopadzie wraz z obchodami Swięta Niepodległości Polski, zgodnie ze szkolną tradycją, uczniowie klas I gimnazjum złożyli uroczyste ślubowanie. Program uroczystości rozpoczął montaż słowno - muzyczny, w wykonaniu uczniów kl. I, mówiący o współczesnym pojmowaniu patriotyzmu i polskości. Zawierał wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat Ojczyzny, utwory poetyckie J. Tuwima, K. Wojtyły, M. Hemara, W. Chotomskiej oraz utwory muzycznie "Orszaki - Dworaki" A Osieckiej, "Miejcie nadzieję" J. Wójcickiego, "Taki kraj" J. Pietrzaka, "Tutaj jestem" G. Turnaua. Program zakończyło przekazanie młodzieży przez wychowawców przesłania zawartego w tekście piosenki Marka Grechuty " Ojczyzna". Następnie został wprowadzony sztandar szkoły, na który zarówno przedstawiciele uczniów, jak i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie. Życzenia dla całej społeczności klas I naszego gimnazjum złożyli: dyrektor szkoły- p. Ewa Donhoffner, przewodnicząca Rady Szkoły - p. Agnieszka Bogacz, administrator parafii - o. Nikodem Wojciech Buczek OCist oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego.

  W górę  "SZANUJ ŻYWNOŚĆ I ŚRODOWISKO NATURALNE"

  Klasa 4b pod opieką p. Edyty Korzeniowskiej przez dwa miesiące (od 20 IX do 20 XI) realizowała projekt "Szanuj żywność i środowisko naturalne", którego celem było podniesienie świadomości na temat ekologicznych, społecznych i ekonomicznych przyczyn i skutków marnowania żywności. Do udziału w projekcie zaangażowano uczniów klas 4 - 6.
  Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Bank Zywności, który za sposób realizacji zadania przyznał nam II MIEJSCE. Cieszymy się, że nasza praca została wysoko oceniona przez jury konkursu.

  Kolejne etapy realizacji zadania:
  1. Zorganizowanie warsztatów edukacyjnych "Nie marnuj jedzenia, wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia".
  2. Udział w "Paradzie Żywności".
  3. Przeprowadzenie konkursu "Szanuj żywność i środowisko naturalne".

  W górę  WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ

  W dniach 12 - 14 XI 3013 r. dwunastoosobowa grupa młodzieży z klas I i II naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do zaprzyjaznionej szkoły w Brezovicy na słowackiej Orawie. Tak jak i w ubiegłym roku zostaliśmy mile przyjęci przez tamtejszą społeczność szkolną, która przygotowała na nasz pobyt wiele atrakcji.
  Pierwszego dnia odbyły się miedzynarodowe zawody sportowe w piłce nożnej i siatkówce. Nasze drużyny walczyły dzielnie, ale w tym roku lepsi okazali się koledzy ze Słowacji. Wieczorem poznawaliśmy słowackie piosenki ludowe, mieliśmy okazję nauczyć się jednej z nich, a także bawiliśmy się przy muzyce ludowej w tradycyjne zabawy. Drugi dzień pobytu to zwiedzanie Zamku Orawskiego,( gdzie zaprzyjazniliśmy się z kotem, nazwanym Kebabem) oraz skansenu wsi słowackiej w Zubercu. Wieczór poświęcony był poznawaniu zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Piekliśmy pierniki i uczyliśmy się jak je zdobić. Ostatni dzień upłynął nam na zwiedzaniu Trsteny i udziale w warsztatach ceramicznych.
  Wróciliśmy bardzo zadowoleni, a teraz z niecierpliwością czekamy na rewizytę kolegów i koleżanek, która już na wiosnę!

  W górę  ZAPRASZAMY GIMNAZJALISTÓW I KLAS

  na bezpłatne zajęcia w ramach programu INTERBLOK czyli INTERdyscyplinarnego programu nauczania BLOKowego przedmiotów matematyczno - przyrodniczych i informatyki. Propozycję kierujemy do grupy uczniów zdolnych i uzdolnionych. Celem zajęć jest podniesienie poziomu kompetencji matematyczno - przyrodniczych. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli specjalistów wykonują doświadczenia, mierzą, liczą, konstruują przyrządy.

  Zajęcia odbywają się w czwartki w sali nr 32, w godzinach od 8.00 do 9.30 ( 90 minut).

  Nasze Szkolne Laboratorium "MPI" czeka na Młodych Poszukiwaczy i Odkrywców!


  Pierwsze zajęcia mamy już za sobą: pisaliśmy atramentem sympatycznym, porównywaliśmy gęstość kości ssaków i ptaków, sprawdzaliśmy zjawisko konwekcji, budowaliśmy wagę Leonardo da Vinci, projektowaliśmy puzzle za pomocą komputera.

  W górę  PODZIEMIA RYNKU

  W dniu 16 listopada 2013 r. uczniowie klasy 6b w ramach zajęć kółka turystyczno - rekreacyjnego "Podróże małe i duże" pod opieką p. Agaty Żontołw udali się na wycieczkę, której celem było obejrzenie interaktywnej wystawy - "Sladem europejskiej tożsamości Krakowa" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa- Podziemia Rynku. Uczniowie podziwiając podziemną ekspozycję mieli możliwość poznania nie tylko bogatej historii Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie oœrodkami handlu i kultury.
  Odwiedzając wystawę uczniowie mogli poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzyszyły nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami.

  W górę  II MIEJSCE W KONKURSIE "JESTEM, WIĘC NIE SMIECĘ"

  Klasa 4b pod opieką p. Edyty Korzeniowskiej reprezentowała naszą szkołę podczas konkursu "Jestem, więc nie śmiecę". Konkurs zorganizowany został przez Fundację Nasza Ziemia. Jury spośród ponad 40 nadesłanych konkursowych prac przyznało nam zaszczytne drugie miejsce. W ramach konkursu podjęliśmy następujące działania:

  1.Wykonanie strojów zachęcających do włączenia się do akcji.

  2.Udział w akcji "Sprzątanie świata".

  3.Warsztaty edukacyjne "Chrońmy Ziemię przed zaśmieceniem".

  4.Gazetka ścienna.

  CZYTAJ WIĘCEJ

  Ogromnie się cieszymy, bo choć udział w konkursie kosztował nas wiele wysiłku, to przede wszystkim był okazją do doskonałej zabawy.
  Wyniki konkursu można obejrzeć na zamieszczonych poniżej adresach stron internetowych: NASZA ZIEMIA, REKOPOL

  W górę  WYCIECZKA NA SKAŁKI TWARDOWSKIEGO

  W dniu 12 pazdziernika 2013r uczniowie klasy 6b w ramach zajęć kółka turystyczno - rekreacyjnego "Podróże małe i duże" pod opieką p. Agaty Żontołw udali się na wycieczkę, której celem było poznanie pięknego zakątka Krakowa - Zakrzówka. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękne Skałki Twardowskiego. Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię.
  Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego niegdyś miejsce za krzami (krzakami). Duże wrażenie na uczniach wywarł widok zalewu Zakrzówek, który powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Uczniowie dowiedzieli się również, że w czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do pazdziernika 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła. Wycieczka dostarczyła wielu miłych wrażeń, piękna polska jesień wielu pięknych widoków.

  W górę  PODGÓRSKIE LEGENDY

  17 września kl. V a wraz z wychowawczyniami Bernadetą Szklarską i Katarzyną Pelc wzięła udział w II edycji Podgórskiej Gry Terenowej "Podgórskie legendy". Mimo że pogoda nie dopisała i organizatorzy zmuszeni byli przenieść imprezę z parku im. Bednarskiego do budynku DK Podgórze, to i tak zabawa była wyśmienita. Uczniowie wcielili się w oszczędnych i pracowitych Podgórzan- zbierali talary, rozwiązując na kolejnych stanowiskach zadania. Mieli okazję poznać sławną wróżkę Emilię Rączkę, odkrywcę leczniczych zródeł Antoniego Matecznego, Janinę Turek- autorkę najdziwniejszych pamiętników świata, Wojciecha Bednarskiego- założyciela parku oraz przypomnieli sobie legendy o Mistrzu Twardowskim, o królu Kraku, o zaklętej księżniczce. Nasi piątoklasiści okazali sie niezwykle zaradni - uzbierali ponad 70 talarów i tym samym zajęli I miejsce. Gratulujemy!

  W górę  "Sprzątanie świata - Polska" = razem możemy więcej!

  Jak co roku aktywnie uczestniczyliśmy w akcji "Sprzątanie świata – Polska". W tym roku sprzątaliśmy pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę". Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska i okazja do świetnej zabawy. Chcemy inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko oraz podniesie poziom estetyczny naszych osiedli.
  Uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcami Edytą Korzeniowską i Izabelą Chytry zbierali śmieci wokół Zalewu Nowohuckiego. Zebraliśmy ok. 8 worków odpadów. Pocieszający jest fakt, że to znacznie mniej niż w ubiegłych latach.

  W górę  "PODRÓŻE MAŁE I DUŻE"

  W dniu 21.09.2013 r. uczniowie kl.6 b w ramach zajęć kółka turystyczno - rekreacyjnego "Podróże małe i duże" pod opieką p. Agaty Żontołw udali się na wycieczkę , której celem było uczestnictwo w projekcie przygotowanym przez krakowskie uczelnie ( UJ, AGH, Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza) pod nazwą "Weekend naukowców".
  Uczniowie mieli możliwość obejrzeć niesamowite pokazy i eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki między innymi: tańczące płomienie, ogień bez zapałki, zamiana piany w ogień czy zabawy ciekłym azotem, ciecze zmieniające kolor, atrament sympatyczny, złoto alchemika, czterobarwna ciecz, duch w butelce, lewitacja . Do tego eksponowana była ciekawa wystawa przybliżająca bogactwo flory i fauny, w tym egzotycznych owadów i pająków z Afryki, Azji i Ameryki, prezentacja niezwykłych minerałów i skał oraz warsztaty z ich rozpoznawania. Największą atrakcją była zabawa cieczą nienewtonowską oraz pokazy elektryczności.

  W górę  FINAŁ PLEBISCYTU "ŻYCZLIWY UCZEŃ"
  Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w naszej szkole odnaleziono i doceniono kolejnych uczniów wykazujących się otwartością na potrzeby innych, pogodnym usposobieniem i po prostu... życzliwością. Tegoroczna edycja plebiscytu na Życzliwego Ucznia miała swój finał 27 września, w okolicy Dnia Orderu Uśmiechu, od którego Kawalerów staramy się czerpać wzory pozytywnych postaw. W każdej klasie uczniowie wybrali spośród siebie jednego rówieśnika, który podczas finału wykazał się wyjątkowym cechami ( a przy okazji bawił się świetnie w parku linowym przygotowanym przez harcerzy ze Szczepu "Tęczowy"). Wszyscy finaliści zostali docenieni - były dyplomy, okolicznościowe przypinki i pyszne ciasto.
  Życzliwi - cieszymy się, że jesteście z nami!!!

  W górę  DRUŻYNOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
  5.09.2013 odbył się Międzyszkolny Drużynowy Turniej Tenisa stołowego w grze mieszanej o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Turniej przebiegał w miłej i sportowej atmosferze. O pierwszym miejscu zadecydował bardzo zacięty mecz finałowy, w trakcie którego ważyły się losy turnieju. Ostateczne wyniki:
  I miejsce - drużyna Gimnazjum 36 w składzie: Wiktoria Fic, Dawid Fic - opiekun mgr Zbigniew Kostuch
  II miejsce - drużyna B Gimnazjum 49 w składzie: Wiktoria Woszczyńska, Robert Łakomy - opiekun mgr Jolanta Kucharska
  III miejsce - drużyna A Gimnazjum 49 w składzie: Ewelina Sieńko, Dawid Zawadzki - opiekun mgr Jolanta Kucharska
  IV miejsce - drużyna Chrześcijańskiego Gimnazjum "Uczeń" w składzie; Jadwiga Siek, Jakub Milewski - opiekun mgr Agnieszka Cichoń

  W górę  MECZ PIŁKU NOŻNEJ
  12 września 2013 r. o godz. 17 na nowo otwartej hali sportowej przy ZSOI nr 5 na os. Słonecznym 12 odbył się towarzyski mecz piłki nożnej o Puchar Przechodni Dyrektora ZSOI nr 5 pomiędzy Radnymi Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XVIII a Społecznością szkoły.

  Mecz zakończył się wynikiem 9:5 dla naszej szkoły. Pani dyrektor Ewa Donhoffner wręczyła piłkarzom medale i puchar oraz zaprosiła na rewanżowy mecz, na który radni zgodzili się z ochotą. Gromkim "hip hip hura" uczcili zwycięstwo społeczności szkolnej i zapowiedzieli, że popracują nad kondycją, by w kolejnym meczu powalczyć o puchar.

  Mecz ten był ostatnią ze sportowych imprez towarzyszących świętowaniu otwarcia nowej hali i dostarczył wielu sportowych emocji. Było to wspaniałe widowisko, które koniecznie trzeba powtórzyć.

  Czytaj więcej

  W górę  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO i OTWARCIE NOWEJ HALI SPORTOWEJ

  2 IX w poniedziałek o godz. 12.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 i otwarcie nowej hali sportowej z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa pana Jacka Majchrowskiego. Przed budynkiem szkoły zgromadzili się goście, uczniowie i poczty sztandarowe. Podczas wciągania flagi na maszt przez harcerzy ze szczepu Tęczowy odegrano hymn państwowy. Minutą ciszy uczczono wszystkich obrońców ojczyzny. Dyrektor szkoły pani Ewa Donhoffner powitała zebranych, a prezydent Jacek Majchrowski i małopolski wicekurator Grzegorz Baran zainaugurowali rok szkolny 2013/2014.

  Druga część uroczystości odbyła się w nowej hali sportowej. Dokonano przecięcia wstęgi, a halę poświęcił ojciec opat Piotr Chojnacki.

  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Małopolskiego Oddziału Regionalnego pan Roman Ficek wręczył odznaki "Przyjaciel Dziecka" panu prof. Jackowi Majchrowskiemu, pani wicecedyr. Zofii Piber i panu Tomaszowi Urynowiczowi, radnemu miasta Krakowa. Dyplom "Przyjaciela Dziecka" otrzymała również pani dyr. Ewa Donhoffner. GRATULUJEMY!

  W części artystycznej uczniowie ZSOI nr 5 zaprezentowali program muzyczny "Stacyjka Sol Invictus", a gościom wręczono pamiątki. Następnie siatkarze z KS "Hutnik" rozegrali mecz z drużyną AGH. Po meczu pani dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek.

  Podziękowania za zaproszenie na inaugurację roku szkolnego i otwarcie hali sportowej oraz życznia na nowy rok szkolny dla uczniów i i nauczycieli przesłał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
  WYMARZONA HALA- NKF nr 347 - IX 2013

  List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014


  Otwarcie hali i impezy towarzyszące- PLAKAT